Z rozsáhlého vědeckého výzkumu amerických vědců, uveřejněného ve světoznámém časopise “Kuželky a my” pod studií nazvanou “Dal Bůh lidem kuželky, nebo kuželky daly lidem Boha?”, vyplývá, že šířka akustického pásma fandících má zásadní význam pro vítěznou psychologii týmu i přímé ovlivnění pádu viklající se kuželky nebo trajektorie pohybu po pádu. Kuželky viklající se s periodou ≥ 1 Hz jsou ve svých úvratích, tedy krajních vychýlených polohách, citlivé na zvuky nižších frekvencí – tedy mužů. V této poloze může vzniknout rezonance horní části kuželky, která vychýlí těžiště přes pádovou úvrať a způsobí pád.
Kuželky viklající se rychleji, tedy <1Hz, jsou zase náchylné na rezonanční vibrace podložky a dolní části kuželky, které způsobují vyšší frekvence zvuku, ten křik žen, dětí nebo eunuchů. Zde pád způsobuje vibrační posun dolní části kuželky po podložce až po kritickou výchylku.
Dalším pozorovaným jevem je ovlivnění pohybu válející se kuželky po pádu. Výše popsaný vliv zvuku na horní a spodní část kuželky umožňuje ovládat směr pohybu. Tvar kuželky je navržen tak, aby válející se kuželka opisovala mírný kruh. Chceme-li kruh menší, je třeba vyšších frekvencí, a tedy vibrací horní části kuželky, jež ji v těchto místech zpomalují. A naopak, pro téměř přímý pohyb je třeba nižších frekvencí zvuku, které rozvibrují spodní část kuželky. Kontakt s podložkou je tedy kratší a tím i dráha spodku delší, zatímco horní část není ovlivněna. To spolu způsobí napřímení pohybu, a při mimořádném hluku dokonce i přetočení na kruhový pohyb zcela opačný.
Pro použití výše popsaných jevů v praxi je třeba náročného výcviku diváků, složení hlasů a schopnosti rychle reagovat křikem, mlčením nebo přeladěním na jinou frekvenci. Působit možno nejen na kuželky vlastního hráče, tedy pozitivně, ale také na kuželky protihráče za účelem zabránění pádu jeho kuželky.
Chová-li se takto diváctvo protihráče (např. nechvalně proslulá skupina placených řvounů Arado-Arado), je možno eliminovat jejich negativní činnost protiřevem o frekvenci na opačné straně spektra (metoda ANC).
A nyní od teorie k praxi
Změna písmenka z Cé na Bé s námi zamávala. Za poslední léta totiž hodnota písmena C vyrostla a překonala písmeno B. Kapitán se dokonce pokoušel intervenovat ve změnu pořadí v Abecedě – tedy v novou a jedině správnou Acebedu. Bohužel, zkostnatělí úředníci Ústavu pro jazyk český nejsou na rychlé změny jazyka připraveni a změna zatím neproběhla.
A nyní se ukazuje, že i lenost je ku prospěchu. Hodláme vrátit písmenu Bé původní hodnotu!
Tento záměr se zprvu nedařil. Negativní mysterium písmena B bylo příliš silné. Prohry o pár dřev dávají jasně znát, že zde působí cosi mimo běžnou fyziku. Ovšem nyní trpělivý přístup všech členů přináší plody a písmeno Béé se pomalu vynořuje z temnoty na světlo.
Užijeme-li výše popsaný vědecký objev v praxi, přinese nám výsledky, a naší zemi i valutové cizince-vědce stojící za tímto výzkumem, kteří jistě nevynechají příležitost pozorovat aplikovanou vědu na naší kuželně.
Kromě přínosu pro státní pokladnu se zvýší výtoč, a tím i kvalita piva na baru. Vidím budoucnost v zářivých zlatavých barvách a pípu, která hvězd se dotýká!
Následuje krátký popis zápasu
Taktika nasadit ženské do první linie se opět vyplatila.
Hanička hraje famózně, bez výkyvů. Ani rozsáhlá domácí ZOO ji nevykolejí z klidu a soustředění pro hru. Snad jen na první dráze hledala správný úchop koule – častěji drží dětskou lahvičku s mlékem.
466 : 395
Stáňa také přišla v pohodě a její koule měly všechny rohy zahnuté přesně dovnitř. Vyrovnaným výkonem udělala radost sobě i nám. Soupeř jí ale bod nedal. Inu, soupeř.
446 : 451
Pavlínka zářila jako sluníčko. V posledních zápasech si možná malinko zoufala, ale my věděli, že to bylo jen dočasným negativním vlivem zhrzeného písmena B.
475 : 416
Tomáš P. se také polepšil. Jako nositel řádu “Master of Nine”, tedy vrchního shazovače devítek, není ještě na své úrovni. V tomto zápase shazoval hlavně osmičky. Ale komplexní výkon parádní!
450 : 422
Tomáš K. si také připadal jako na lochnesce. Poslední domácí mizerný výkon dnes přehodil o 55 dřev a po dlouhé absenci si udělal radost – zejména, když rozjetý soupeř zabrzdil a věnoval bod.
454 : 422
Na Jardovy výkony je tradičně spolehnutí bez ohledu na písmena. Snad jen jeho “kryptonit“ zakopaný někde pod dráhou Uhelné sklady může narušit výkonnost. Tady je ale Žižkov. Jeho soupeř se ale rval a kousal.
471 : 475
Celkově
2762 : 2581
6 : 2
(Online zápis zde)
Krásný, vyrovnaný výkon všech!
Čulibrk na 446! No, kde tohle uvidíte, paní Nováková?
Zapsal Tomáš K.